Obumarcie jednego zarodka w ciąży bliźniaczej

Witam! Jestem po criotransferze 4-dniowych zarodków, pierwsze badanie beta hcg zrobiłam 12dpt wynik 63,74, kolejne 15dpt. 461,60, 19 dni po transferze zaczęły się plamienia (niewielkie) powtórzyłam betę 20dpt. 269,1. Czy przy tak niskim poziomie beta hcg jest możliwe, że tylko jeden z zarodków obumarł a drugi dalej się rozwija?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Rzeczywiście w opisanej sytuacji jest możliwe, że obumarł tylko jeden z zarodków. Myślę, że po prostu trzeba nadal obserwować stężenia beta HCG, jeśli w kolejnych badaniach uda się zaobserwować jej ponowny wzrost to będzie oznaczało, że drugi zarodek być może rozwija się w dalszym ciągu. Natomiast kolejnym krokiem będzie uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w USG, wtedy kiedy będzie to już możliwe. Pozdrawiam!