Operacja przedłużenia kończyn celem zwiększenia wzrostu

Witam! Jestem kobietą i mam 22 lata, moim problemem jest niski wzrost (155 cm) spowodowany być może stresującym dzieciństwem. Chciałabym być wyższa o 15-20 cm. Zastanawiałam się nad operacyjnym wydłużeniem kończyn, koszt nie byłby dla mnie problemem, ale wizja roku w szpitalu i blizn mnie zniechęca (bynajmniej tak to się przedstawia w Internecie). Dlatego zaczęłam zastanawiać się na terapią hormonem wzrostu, (od zawsze mam suchą skórę i prześwitujące żyły na całym ciele, z tego co przeczytałam przed chwilą, może świadczyć o jego niedobrze). Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób można zbadać, czy w moim przypadku doszło już do ostatniej fazy wzrostu kości i czy jeśli nie można już podjąć takiej terapii, to istnieją jakieś inne sposoby i metody pobudzenia wzrostu lub wydłużenia kości?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Jak szuka się żywych dawców do przeszczepów?

Organy do przeszczepów nie zawsze są pobierane od zmarłych dawców. Czasem konieczne są narządy od żywych osób. Jak można znaleźć takiego dawcę? Obejrzyj film i dowiedz się tego.

W Pani wieku terapia hormonem wzrostu jest wykluczona. W ciągu całego życia wzrost ulega istotnym zmianom. Od urodzenia długość ciała zwiększa się stopniowo aż do wieku dojrzewania, kiedy to następuje okres nagłego przyspieszenia wzrostu, trwający 2-3 lata. Następnie tempo wzrostu maleje gwałtownie i progresywnie. Uważa się, że ostateczny wzrost zostaje osiągnięty w wieku 18 lat w przypadku mężczyzn i 17 lat w przypadku kobiet. Jednak wzrost liniowy ciała nadal postępuje z powodu odnowy kości trzonów kręgów do ok. 30. roku życia; uważa się, że między 18. a 25. rokiem życia ciało może wzrosnąć jeszcze ok. 3-5 mm. W wieku 30-50 lat wysokość pozostaje niezmieniona, natomiast od tego wieku stopniowo zmniejsza się w wyniku starczej inwolucji krążków oraz pogłębienia skrzywienia kręgosłupa. Ze względów praktycznych jest przydatne ustalenie wieku, w którym organizm przestaje wzrastać. W związku z powyższym uzgodniono, że ostateczny wiek to taki, po którym wzrost nie zwiększy się o więcej niż 2%. W Ameryce Północnej i Europie północno-zachodniej jest to wiek 17,5 lat dla mężczyzn i 15,5 lat dla kobiet. W Pani przypadku jedynie chirurgiczna korekcja wzrostu, myślę że maksymalnie 5-10 cm w zakresie kończyn dolnych, jest jedynie możliwa. Jednak wiąże się to, tak jak Pani pisze, z długotrwałą hospitalizację, bólem i bliznami pooperacyjnymi. Aby ostatecznie podjąć w tej sprawie decyzję trzeba skonsultować się najlepiej z ortopedą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty