Opóźnienie miesiączki a stres wywołany ryzykiem ciąży

uprawiałam petting z chłopakiem 31/01.01. po 13 dniach zrobiłam test ciążowy, wynik negatywny. przez ten cały czas bardzo się martwiłam i stresowała, okres powinnam dostać dziś, lecz nie mam. czy stres mogł opoznic miesiaczke?

Dzień dobry!

Tak, na zmianę terminu miesiączki może wpłynąć stres, ale też dieta, przeziębienie, przemęczenie itp. Nieregularność może być też związana z młodym wiekiem i wciąż stabilizującym się cyklem miesiączkowym (choć taką sytuację warto skonsultować z ginekologiem). Jeśli nie było wytrysku w pochwie lub jej okolicach, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe. Nie mniej jednak, niczemu nie zaszkodzi wykonanie drugiego testu ciążowego, którego wynik będzie bardziej prawdopodobny i zgodny ze stanem faktycznym po trzech tygodniach, niż po dwóch. Aby zapobiec takim wątpliwościom w przyszłości, polecam wybór antykoncepcji.

Pozdrawiam!