Plamienie przed miesiączką - czy to ciąża?

Witam serdecznie,
mam wielki problem, ponieważ jestem za granicą, jak na razie nie mogę wybrać się do ginekologa, a boję się, że dzieje się coś niepokojącego. 21 grudnia miałam miesiączkę jak zawsze, następną powinnam dostać 18 stycznia, jednak zamiast okresu pojawiło się 17 stycznia plamienie jak okres, jasnoczerwone, chwilowe i zanikło, do dnia dzisiejszego nie mam okresu (20 stycznia).
Od 9 stycznia razem z mężem staramy się o dziecko, nie wiem, czy to może być ciąża, ponieważ byłam już 2 razy w ciąży i nigdy nie miałam czegoś podobnego, obawiam się, że jest coś nie tak. Zawsze miałam nieregularne okresy, co 31-36 dni. Więc moje pytanie: czy mogłam w tym okresie zajść w ciążę? A te plamienie skąd się pojawiło i co może oznaczać, kiedy mogę zrobić test ciążowy, żeby pokazał prawidłowy wynik?
Dodam, że czuję się, że zaraz dostanę okres i nie mam innych objawów ciąży.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

W długich cyklach zdarzają się krwawienia śródcykliczne, które nie kończą cyklu (tzw. krwawienia z przełomu). Prawdopodobnie takie zjawisko miało u Pani miejsce. Mogło to być również krwawienie implantacyjne.
Proszę wykonać test ciążowy. Jeśli wyjdzie negatywnie, można go powtarzać co kilka dni. W najbliższym możliwym czasie proszę udać się do lekarza, ponieważ niewyjaśnione krwawienia wymagają wykluczenia poważniejszych przyczyn.