Planowanie ciąży a epilepsja

witam w jaki najleprzy sposób zaplanować ciaze gdy choruję na epilepsję?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Należy pamiętać, że epilepsja jest chorobą stanowiącą zagrożenie w trakcie ciąży zarówno dla Pani jak i dla płodu.
Dlatego też planowanie ciąży powinno być skonsultowane i prowadzone nie tylko przez lekarza ginekologa, ale także neurologa.
Weryfikacji musi zostać poddany dotychczasowy przebieg choroby, stosowane leczenie i częstość występujących ataków podczas jego stosowania (ocena skuteczności leczenia).
Niektóre leki przeciwpadaczkowe nie powinny być stosowane w czasie ciąży, co także powinno zostać zweryfikowane.
Innymi słowy należy zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko ataków padaczkowych w czasie ciąży. Nie zawsze się to udaje, gdyż ciąża sama w sobie może być czynnikiem spustowym wywołującym ataki.
Stąd też przez całą ciążę powinna Pani być w stałym kontakcie ze swoimi lekarzami i w miarę możliwości nie planować dalekich podróży i przedsięwzięć życiowych, które mogłyby stanowić dodatkowe zagrożenie.

Nie powinna Pani rezygnować z chęci posiadania potomstwa z powodu choroby, pomimo istniejącego ryzyka.
Powodzenia.