Podwyższony poziom cholesterolu

witam mam podwyszony cholesterol i nie wiem czy moge jesc ziemniaki mieso z kurczaka nie wiem co mam wogule robic sobie na obiad pomuszcie mi

Przy wysokim poziomie cholesterolu polecam zwiększenie diety w błonnik. Oczywiście ziemniaki od czasu do czasu mogą być, jednak warto wzbogacić swoją dietę w produkty pełnoziarniste np. pieczywo, płatki zwłaszcza owsiane i kasze np. gryczana czy jęczmienna. Mięso z kurczaka może być, ale bez skóry i bez panierki, najlepiej gotowane lub pieczone.

Dieta osoby o podwyższonym cholesterolu powinna obfitować w błonnik pokarmowy - kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, warzywa najlepiej w formie surowej, do surówek sos na bazie jogurtu naturalnego lub zdrowych olejów roślinnych tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, a jako dodatek białkowy do obiadu chude mięso najlepiej drobiowe, ryba lub nasiona roślin strączkowych. Ryba i mięso nie powinny być panierowane, najlepiej żeby były przygotowane w formie pieczonej, gotowanej, duszonej lub grillowanej.
Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Może Pani spożywać ziemniaki ( z wody bez masła), kurczaka bez skóry. Do tego obowiązkowo porcja warzyw gotowanych oraz surówka z małą ilością oleju roslinnego. Pozdrawiam