Poziom TSH a dawka Euthyroxu

Mam 21 lat, lekarz stwierdził niedoczynność, przepisał Euthyrox(teraz: N50/N75) Pierwszy wynik TSH 08.2013 miałam na poziomie 7,3, FT3, FT4 w normie. Przyjmując N50 w styczniu tego roku miałam TSH 3,4 (zakres 0,35 - 4,94) Teraz (kwiecień) TSH spadło do 2,3 (zakres 0,35 - 4,94). Pierwszy raz zrobiłam również anty-TPO i to tu szczególnie proszę o wytłumaczenie: mój wynik to 0,03 (zakres 0,00 - 5,61). Tarczyca jest mała. Jak interpretować takie wyniki?Czy zalecane jest zwiększenie dawki leku?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

im więcej poda Pani hormonów tarczycy tym poziom TSH będzie się zmniejszać tak jak u Pani. Z opisu wynika, że jest Pani prawidłowo leczona a poziom TSH zadowalający. Anty TPO jest w normie. Są to przeciwciała które występują w autoimmunologicznej chorobie tarczycy. Mogą występować we krwi i nie świadczy to o chorobie dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu charakterystycznego dla laboratorium.

Pozdrawiam.