Problem z ojcem, któremu nic nie pasuje

Mój tata ciągle się denerwuje. Ciągle krzyczy i wyzywa nas wszystkich. Kiedy ktoś próbuje mu sie przeciwstawić on jeszcze bardziej sie drze. Kiedy się uspokaja, zawsze mówi ze to moja albo kogos innego wina. Ja już nie wiem jak mam z nim rozmawiać. Ciągle traktuje mnie jak dziecko, próbuje ulozyc mi całe moje zycie. Gdzie i kiedy pojade, z kimm sie spotykam itd. az wszystkiego co sie zaplanuje sie odechciewa. Nie wiem jak z nim rozmawiać. on "wszytsko wie najlepiej". Pozdrawiam.

Osoby dorastające w cieniu takich... despotów, nie uczą się w naturalny i stopniowy sposób wyrażania swoich potrzeb, uczuć, bronienia swojego zdania i praw.
Mogą się tego nauczyć w procesie psychoterapii. Zachęcam, by z pomocą psychologa nauczyła się Pani tak mówić, żeby ojciec musiał Panią usłyszeć. Może to nic nie zmieni w jego postawie, ale da Pani wolność i niezależność od jego "wszechwiedzy i wszechmocy".

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Ważne byłoby wyraźne i konsekwentne postawienie ojcu granic, jest Pani osobą dorosłą i bierze za siebie odpowiedzialność. Taka konsekwentna postawa (łącznie z wzięciem za nią odpowiedzialności także materialnej) powinna pomóc w relacji z ojcem, szczególnie w kwestii Pani przestrzeni życiowej.