Różyczka: czy mam się zaszczepić zanim zajdę w ciążę?

Witam! Planuję ciążę, dlatego postanowiłam się do niej dobrze przygotować. Na początek lekarz kazał mi zrobić kilka podstawowych badań, a dokłanie: morfolgię krwi, badanie moczu, badanie krwi w kierunku toksoplazmozy (Ig G,Ig M), badanie grupy krwi i badanie krwi w kierunku różyczki. Byłam dzisiaj odebrać wyniki i zastanawia mnie jeden fakt: badań było 5, a dostałam 4 kartki z wynikami (mocz, mofologia, toksoplzmoza, grupa). Na wyniku grupy krwi jest dopisane: przeciwciał odpornościowych nie stwierdzono. Czy to dotyczy bdania w kierunku różyczki? Czy pani z laboratorium zapomniała mi dać 1 wyniku? Myślałam, że wynik dotyczący różyczki też będzie opisany jak przy toksoplazmozie (IU/ml), a nie tak ogólnie jednym zdaniem. W sumie o najbardziej mi zależało na tym wyniku, bo nie wiem, czy się mam zaszczepić czy nie. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Wynik grupy krwi z całą pewnością nie zawiera oznaczenia poziomu przeciwciał wirusa różyczki. Proszę jeszcze raz przejrzeć otrzymane wyniki, a w przypadku braku, skontaktować się z laboratorium. Proszę mieć na względzie, że wykonanie szczepienia MMR (przeciwko śwince, odrze, różyczce) wymaga co najmniej trzymiesięcznego odstępu od zajścia w ciążę.