Rumień na twarzy i ból pleców a toczeń

witam! rok temu w grudniu pojawila sie czerowna plamka na policzku, z czasem przybrala forme rumienia na policzkach i nosie z krostami ktore nasilaja sie zwlaszcza po ekspozycji na sloncu, rumien utrzymyuje sie do teraz chociaz obecnie nie jest on tak widoczny byc moze przez to ze od ponad miesiaca nie widzialam tu slonca (mieszkam w norwegii) po wakacjach nad morzem latem oraz w Rzymie zauwazylam widoczne pogorszenie.. ostatnio pojawil sie bol plecow czy moze to byc toczen ?

Witam. Rumień tego typu pojawia się co prawda w toczniu, aby jednak rozpoznać chorobę konieczne jest spełnienie szeregu innych kryteriów. Sugeruję konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu który skieruje Panią na podstawowe badania.