Samobójstwo w rodzinie a zakaz kontaktu z dziećmi

Witam, w ostatnim czasie w mojej rodzinie kobieta popelnila samobójstwo, czy jest mozliwe, żeby psycholog zabronił jej dzieciom kontaktów z jej rodziną? Czy może byc to tylko wymysł ojca aby odizolowac dzieci?

Podobny zakaz musiałby być poparty innymi argumentami związanymi przede wszystkim z dobrem dzieci i zaleczeniem traumy. Może tez nie był sensu stricte zakazem, ale czasowym zaleceniem- z jakiegoś powodu? Nie da się na pewno odpowiedzieć nie znając historii rodziny i problemów, które doprowadziły do tak drastycznego rozwiązani.

Szanowna Pani,

dobry psycholog i terapeuta niczego nie nakazują ani nie zakazują. Mogą jedynie zasugerować kilka dróg do wyboru, ale którą wybierze osoba leczona - to już jest jej decyzja na podstawie jej pojmowania dobra swojego i rodziny. Zakazu zbliżania się i kontaktów wydaje sąd. Czasami na podstawie opinii psychologa, ale nadal jest to opinia, którą może się zasugerować w decyzji, a nie nakaz.

Niczego nie da się powiedzieć na pewno, nie znając historii rodziny i szczegółów zdarzenia, można jedynie rozważać aspekty prawne stojące ponad terapią.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org