Swędzenie nóg i rąk a drapanie do krwi

Witam, od dwóch miesięcy swędzą mnie ręce i nogi, drapie sie niemiłosiernie, aż mam casami zadrapania do krwi. Pracuję w kuchni od lat, tu się ostatgnio nic nie zmieniło, mieszkam w kawalerce też od lat i tu też jest bez zmian. Mieszkanie mam zawsze czyste i zadbane, dobrze się odrżywiam może jakiś mały fastfood raz na miesiąc. Fakt że mam wilgoć w mieszkaniu do tego stopnia że czuć na ubraniach. Co to może być? I czy to jest groźne?

Mikołaj Cyganok

Witam! Opisywane przez Pana/Panią dolegliwości mogą sugerować m.in. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Proszę odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy zmieniła Pan/Pani proszek do prania? Czy w pracy w momencie pojawienia się dolegliwości pojawiły się, bądź zmieniły stosowane detergenty? Być może zmienione zostały środki ochrony osobistej (fartuch, rękawiczki, odzież)? Nie bez znaczenia pozostaje fakt dużej wilgotności w mieszkaniu, która może sprzyjać rozwojowi patogenów. Niezależnie od udzielonych odpowiedzi, sugeruję udać się do lekarza POZ, który będzie mógł zebrać szczegółowy wywiad, obejrzeć skórę, oraz odpowiednio pokierować ścieżką diagnostyczno-terapeutyczną.