Szansa na utrzymanie ciąży na podstawie badania USG

Witam, otrzymałam wynik USG, z OM- 6,2 hbd: pęcherzyk ciążowy ze słabym odczynem doczesnowym, wielkością odpowiadający 5,6 hbd, gs - 15,3 mm, o wydłużonym kształcie, ze śladem tarczy zarodkowej, CRL - 1,6 mm, bez widocznej akcji serca. Pęcherzyk żółtkowy - 2,4 mm. Lekarz powiedział mi, iż mamy około 30 % szansy na to, że się uda. O czym świadczy ten wynik? Dziecko przestało się rozwijać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na razie jest zbyt wcześnie, by ostatecznie wyrokować co do szans na prawidłowy rozwój ciąży. Czynność serca zarodka powinna być widoczna w USG, gdy jego wielkość (CRL) wynosi 3 mm, póki co nie dziwi więc, że nie udało jej się uwidocznić. Dopiero jeśli w kolejnym badaniach USG, wykonanych w odstępach tygodniowych, nie uda się zobaczyć większego zarodka, z bijącym sercem, to będzie można rozpoznać ciążę obumarłą na wczesnym etapie rozwoju. Na razie nie powinna się Pani denerwować.

Pozdrawiam serdecznie!