Toczeń u mamy a ryzyko odziedziczenia

Moja mama choruje na tocznia, czy to jest dziedziczne? Boję się,bo od kilku lat mam obrzęk stawów nóg,na jednej z nich sine siateczkowe plamy a od 2 lat suchość oczu i żle reaguję na światło sztuczne, często miewam owrzodzenia w jamie ustnej.Przez jakiś czas pojawiały się biegunki-bez powodu. Mam 50 lat.Czy powinnam się przebadać?

Lek. Katarzyna Szymczak

Toczeń rumieniowaty rozwija się u osób genetycznie predysponowanych, po zadziałaniu dodatkowego bodźca, takiego jak czynniki hormonalne, zakażenie, leki. Jeśli Pani mama choruje na tocznia, prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u Pani jest zwiększone. Objawy także wskazują na możliwość tej choroby, radziłabym skonsultować się z reumatologiem.
Pozdrawiam