Ustalenie wieku ciąży przy OM

Ustalenie wieku ciąży. OM: 16 września br., 4 dni krwawienia. Cykle: 27-28 dni. Termin porodu OM: 23 czerwca, z USG prenatalnego: 16 czerwca. Pierwsze USG 3 listopada: CRL: 11,45mm, GA: 7w2d, z OM: 6t+ 6d (3 dni różnicy), natomiast USG prenatalne z 10 grudnia: CRL: 66,5 mm (wartość na zdjęciu) i CRL: 69 mm (informacja podana w opisie). Wg wyższego wyniku 69 mm wiek ciążowy to 13t+1d, z OM był to: 12t+1d (7 dni różnicy). Skąd taka różnica i w jakim czasie mogło realnie dojść do zapłodnienia?

Aleksander Ropielewski

Różnice mieszczą się w zakresie 2 tygodni i są zupełnie normalne. Należy się kierować wynikiem USG robionym ok. 7 tyg ciąży, zaś termin ustalony na podstawie OM traktować z większą rezerwą.