Bpd usg w ciąży

Dzień dobry! W 30,5 tygodniu ciąży miałam robione usg i mam wątpliwości związane z bpd usg. Wymiary płodu były następujące: bpd usg 76 - co odpowiada 28,5 tygodnia, HC - 262 - co odpowiada 28,5 tyg, AC 250 - co odpowiada 29 tyg, FL 58 - co odpowiada 30,5 tyg, waga orientacyjna 1500 gramów. W trakcie badania lekarz stwierdził, że córeczka jest trochę mniejsza niż średnie dzieci w jej wieku, ale mieści się w granicach normy. Chciałabym się od Państwa dowiedzieć, jakie są granice normy w bpd usg i jak duże mogą być odchylenia w wymiarach poszczególnych części ciała? Czy 2 tyg. to dużo w bpd usg? Ile może być najwięcej? Martwi mnie zwłaszcza główka córki, gdyż jest o 2 tyg. młodsza niż wynika to z wieku ciąży. (Chciałabym dodać, że miesiączki mam nieregularne). Naczytałam się, że mała główka oznacza małogłowie i upośledzenia. Bardzo, bardzo się martwię. Proszę mi powiedzieć, czy wymiary bpd usg są ok i niepotrzebnie panikuję?

W 20 tyg. ciąży dla spokoju własnego sumienia byliśmy na usg prenatalnym i wszystko wyglądało świetnie. Bardzo proszę o odpowiedź czy z córeczką jest w porządku. Dodam jeszcze, że mąż był wcześniakiem, ur. się w 33 tyg. z długością 45 cm i wagą 1800 gramów. Oboje jesteśmy niscy - 165 cm. Czy to może mieć wpływ na wymiary bpd usg córki? Napiszę jeszcze dla porównania wymiary dziecka z 26 tyg ciąży: bpd usg 65 - co odpowiada 24,5 tygodnia, HC - 231 - co odpowiada 25 tyg, AC 214 - co odpowiada 26 tyg, FL 47 - co odpowiada 25,5 tyg, waga orientacyjna 900 gramów. Jak można oceniać te wyniki bpd usg? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie!

Pani lekarz miał rację twierdząc, że dziecko jest mniejsze niż inne dzieci w tym wieku ciąży. Proszę jednak zauważyć, że w trakcie badania połówkowego wymiary dziecka także były mniejsze, niż wynikałoby to z wieku ciąży wyliczonej z daty ostatniej miesiączki.

W Pani przypadku informacja na temat nieregularnych miesiączek jest bardzo ważna. Analizując oba wyniki badań można wysunąć podejrzenie, że owulacja, a tym samym zapłodnienie miało miejsce później, niż w standardowym dniu cyklu.

Badanie USG nie jest badaniem idealnym.Wynik w dużej mierze zależy od sprzętu na którym wykonywane jest badanie oraz od doświadczenia lekarza. NA tym etapie ciąży zdarzają się niedokładne wyliczenia, choć w Pani przypadku ze względu na utrzymujące się małe wymiary dziecka jest to mało prawdopodobne. Tym niemniej najdokładniejsze wymiary dziecka osiąga się podczas pierwszego badania USG, tj. między 11 a 14 tygodniem ciąży.

Fakt, iż Państwo sami są niskiego wzrostu niewątpliwie może mieć wpływ na wymiary dziecka. Wcześniactwo męża nie zwiększa ryzyka wcześniactwa u dziecka.

Reasumując, wydaje się że może być Pani dobrej myśli. Wszelkie wątpliwości powinna Pani wyjaśniać ze swoim lekarzem prowadzącym. który ma najdokładniejszy pogląd na Pani sytuację. Do postawienia jakiegokolwiek rozpoznania konieczna jest dokładna analiza wszystkich poprzednich USG.

W sytuacjach wątpliwych i podejrzeniu hipotrofii płodu zalecane jest badanie przepływu tętnic mózgowych dziecka.

Pozdrawiam