Wyniki badania w kierunku toksoplazmozy

Witam. Jestem w 10 tygodniu ciąży i dziś odebrałam wyniki badania na toksoplazmozę - IgM mam 0,110, a IgG mam 22. Co to oznacza?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Podwyższony poziom przeciwciał IgG w Pani badaniach serologicznych świadczy o kontakcie w przeszłości z toksoplazmozą. Przeciwciała te pojawiają się kilka tygodni po infekcji toksoplazmatycznej i mogą utrzymywać się we krwi nawet całe życie, stanowiąc zabezpieczenie przed kolejnym zakażeniem. Natomiast poziom przeciwciał IgM, które są wyznacznikiem czynnej infekcji stanowiącej zagrożenie dla płodu, jest prawidłowy. W związku z tym nie ma Pani powodu do obaw. Do rozważenia jest wykonanie badania awidności przeciwciał IgG - badanie to pozwoli określić przybliżoną odległość czasową między zakażeniem, a początkiem ciąży.