Zaawansowana próchnica u 5-latka

Witam, mam problem z zębami u mojego 5 letniego syna. Ma próchnicę na wszystkich praktycznie zębach, jedną piątkę udało się zaplombować , jedną czwórkę ma usuniętą oraz jedynkę i dwójkę, nad drugą jedynką ma wrzodziankę, nie ma mowy o wizycie u dentysty, przestraszył się na ostatniej i nie ma opcji o jakimkolwiek leczeniu boi się, panikuje i płacze. jedynka i dwójka które zostały to są same pieńki w dziąsłach. Kompletnie nie wiem co mam robić, one ledwo wystają z dziąsła. Proszę o pomoc

Witam
Tak zaawansowana próchnica wymaga szybkiej interwencji. Jeżeli tradycyjne sposoby leczenia zawodzą z powodu panicznego strachu dziecka, warto spróbować leczenia z użyciem podtlenku azotu, czyli tzw. gazu rozweselającego. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, a przede wszystkim skuteczna - niweluje strach dziecka przy zachowaniu całkowitej jego przytomności (nie jest to narkoza).

Pozdrawiam
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

Witam
W tym przypadku podstawową rzeczą jest odbudowanie zaufania synka do lekarza. Nie jest to sprawa łatwa ale myślę, że jest to do zrobienia. Przede wszystkim należy poszukać przychodni, która specjalizuje się w przyjmowaniu małych pacjentów, następnie trzeba poświęcić trochę czasu na kilka wizyt w tej przychodni ( oczywiście nie wiązałoby się to z żadnymi zabiegami)- dziecko tylko by się pobawiło, poznało personel, otoczenie, dostało jakiś gratisik . Gdy już będzie czuło się pewnie i bezpiecznie można je poprosić o pokazanie ząbków ( nie zmuszać ) - z mojego doświadczenia wynika, że na 4 -5 wizycie dziecko zaczyna współpracować, ważne żeby zawsze mówić mu prawdę i robić tylko to na co dziecko wyrazi zgodę. Co do zębów zepsutych do korzeni - jeśli nie powodują dolegliwości to się ich nie usuwa ( trzymają miejsce dla zębów stałych). Co do innych zębów ważne jest aby utrzymywała je Pani w idealnej czystości i wdrażała synka do prawidłowych nawyków higienicznych.
Proszę pamiętać szczególnie o wieczornym umyciu ząbków.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Zapewne trauma zostanie jeszcze na jakiś czas. Proszę dbać o higienę jamy ustnej dziecka i rozmawiać z nim wiele tłumacząc. Należałoby też zastanowić się nad przyczyną tak intensywnej próchnicy i już pomyśleć o zębach stałych. Powodzenia.

No niestety misi Pani znaleźć sposób , nie ma innej możliwości jak tylko wizyta w gabinecie.
Są gabinety , które specjalizują się w "trudnych " małych pacjentach