Ból żołądka po jedzeniu - zatrucie, zapalenie trzustki, kamica
Ból żołądka po jedzeniu może świadczyć o niegroźnym zatruciu pokarmowym lub być objawem poważniejszych schorzeń przewodu pokarmowego. Często mogą im towarzyszyć wzdęcia, biegunka, a nawet nudności i wymioty. Najczęściej takie bóle brzucha wywołane są przez infekcję bakteryjną. Niekiedy jednak mogą wskazywać na zapalenie trzustki, kamicę pęcherzyka żółciowego czy zapalenie pęcherzyka żółciowego. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc lekarza.
1. Zatrucie pokarmowe
Ból żołądka po jedzeniu w większości przypadków świadczy o zatruciu pokarmowym. Wraz z pokarmem do organizmu dostaje się bakteria Salmonella. Niekiedy nazywane jest grypą żołądkową. Pojawiają się bolesne skurcze brzucha, niekiedy również nudności i wymioty, a także biegunka. Ważne jest, aby nie przyjmować w takim przypadku leków przeciwbiegunkowych i przeciwwymiotnych. W ten sposób bowiem organizm broni się przed bakterią, chcąc ją usunąć. Przy obfitych wymiotach i biegunce może dojść do odwodnienia organizmu i utraty nadmiernej ilości elektrolitów, dlatego też zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów i uzupełnianie niedoborów elektrolitów.
Ból brzucha po jedzeniu może świadczyć o przejedzeniu, za szybkim jedzeniu, jedzeniu w stresie, zatruciu pokarmowym, zakażeniu bakteriami, np. Helicobacter pylori, wrzodach żołądka, zapaleniu trzustki, innych chorobach układu pokarmowego. Jeżeli ból pojawia się często i jest silny, należy skonsultować się z lekarzem/dietetykiem i zrobić szczegółowe badania.
Gdy w wyniku zatrucia pokarmowego objawem jest tylko biegunka, bez wymiotów, można przyjąć tabletki węgla aktywowanego. Ma on bowiem właściwości wiążące toksyny z organizmu. Jeśli objawy zatrucia pokarmowego utrzymują się dłużej niż 6 godzin i towarzyszy im wysoka gorączka oraz znaczne odwodnienie, należy udać się do lekarza.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co powoduje bóle żołądka po jedzeniu? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Czy ucisk w żołądku to skutek uboczny leku? - odpowiada dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Czym jest spowodowana zgaga po każdym posiłku? - odpowiada prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
2. Zapalenie trzustki oraz kamica pęcherzyka żółciowego
Zapalenie trzustki oraz kamica pęcherzyka żółciowego to przyczyny bólu brzucha po jedzeniu, szczególnie po spożyciu pokarmów tłustych i ciężkostrawnych. W przypadku zapalenia trzustki pojawia się ból brzucha w środkowej i górnej części, który promieniuje do pleców. Bólowi brzucha towarzyszą: gorączka, dreszcze, zatrzymanie gazów i stolca, a niekiedy nudności, wymioty oraz wzdęcia. Ostre zapalenie trzustki jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do poważnego uszkodzenia miąższu, szczególnie gdy choroba często nawraca. Zdarza się, że atak ostrego zapalenia trzustki może być wywołany spożyciem dużej ilości alkoholu. Ta choroba może być także wywołana kamicą pęcherzyka żółciowego. Jest to poważne schorzenie i wymaga leczenia przez specjalistę.
Zobacz także:
Kamicy pęcherzyka żółciowego towarzyszy kolkowy ból brzucha w prawym podżebrzu lub śródbrzuszu. Ból ten promieniuje do pleców i prawego barku. Objawy towarzyszące to wzdęcia, odbijanie się, nudności, wymioty lub żółtaczka. Po spożyciu obfitych, ciężkostrawnych pokarmów może dojść do ataku kolki żółciowej. W takim przypadku należy podać pacjentowi leki przeciwbólowe i leki rozkurczowe doustnie, gdy atakowi nie towarzyszą wymioty. W innym przypadku konieczna jest wizyta lekarza, w celu podania leków domięśniowo lub dożylnie. Objawy kamicy pęcherzyka żółciowego podobne są do symptomów zapalenia pęcherzyka żółciowego. W tym schorzeniu objawom towarzyszy jeszcze gorączka oraz zmiany w morfologii krwi, dokładniej wzrost ilości leukocytów we krwi. W tym wypadku niezbędne jest przewiezienie pacjenta do szpitala, jego hospitalizacja, specjalistyczne leczenie oraz operacja.
Jak widać, zwykły ból żołądka po jedzeniu może być objawem groźniejszego schorzenia układu pokarmowego. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na objawy towarzyszące bólowi brzucha i nigdy ich nie lekceważyć.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.