Badanie zębów na żywotność po urazie

Witam, dzisiaj miałam badane po urazie zęby na żywotność - zęby reagują, wynik ok, minął miesiąc od urazu. Za miesiąc zdjęcie, rtg zebow i potem licowki na górne jedynki ( w jednej popękało szkliwo i została 1/3 odbudowana). Czy to oznacza, ze zęby juz nie obumra ? Czy powinnam je jeszcze przebadac na żywotność za jakiś (jaki ?) czas? Zeby nie bola choć jeden jest troche tkliwy na nadgryzanie (górna jedynka ale nie ta popękana), ale to podobno normalne ? Proszę o pomoc. Dziękuje.

Zęby po urazie trzeba kontrolować po miesiącu, 6 miesiącach i po 12. Rtg powinno być wykonane bezpośrednio po urazie a potem po 12 miesiącach. Badanie żywotności jest badaniem bardzo subiektywnych i nie zawsze koreluje z prawdziwym obrazem jaki się dzieje w miazdze zęba. Bardziej miarodajne jest badanie przepływów miazgowych, ale te badania wykonuje się w klinikach akademii medycznych, bo rzadko który gabinet prywatny dysponuje tym sprzętem. Zęby po urazie mogą bardziej reagować na nagryzanie i zmiany temperatury i jest to normalne.

witam
po urazie zęby powinny być pod kontrolą nawet przez kilka lat-zdażają się sytuacje,że ząb obumiera po kilku latach .Kontrole zaleca sie wraz z co polrocznym przeglądem.Jesli ząb reaguje na nagryzanie powyżej 3 miesięcy możliwe ,że jest to reakcja zapalna i takiego zeba bierze się pod szczególna obserwacje.Proszę zwracac uwage na kolor obu zębów( czy np nie ciemnieja,robia się szare) ich wrażliwośc na cieplo ,zimno czy na nagryzanie oraz czy nad zębem nie pojawi się przetoka -te objawy świadczyć mogą o martwicy i tym samym konieczności leczenia kanalowego.

Jednorazowe badanie żywotności zęba po urazie nie daje jednoznacznej informacji o stanie miazgi. Stąd celowośc kilkakrotnych pomiarów w różnych odstępach czasu.
Zdarza sie ,zwłaszcza we wczesnym okresie po urazie , że otrzymuje sie fałszywie pozytywną lub fałszywie negatywną odpowiedź ( np. w przypadku tzw. wstrząsu urazowego ) . Czas powrotu miazgi zęba do własciwej reakcji jest różny , waha sie od kilkunastu dni do nawet 6 miesięcy. Miazga po urazie moze pozostac żywa, obumrzeć od razu lub stopniowo w ciągu dłuższego czasu. Dlatego okresowe badanie zywotności zębów które uległy urazowi obserwujemy przez dłuższy czas.