Brak przyswajania wapnia po usunięciu tarczycy

Rok temu mialam usunieta tarczyce.Do dnia dzisiejszego mam problem z przysfajaniem wapna, lekarz zalecil mi witamine D oraz Mega Calcium pije dziennie 6 kapsulek aby utrzymac poziom wapna w organizmie.jaka moze byc przyczyna ze moj organizm nie przysfaja wapna

Witam Panią,

Najprawdopodobniej podczas zabiegu usunięcia tarczycy lekarz usunął Pani przytarczyce (jest to jedno z powikłań operacji tarczycy). Wynika z tego, że najprawdopodobniej ma Pani pierwotną niedoczynność przytarczyc. Proszę oznaczyć sobie poziom parathormonu we krwi i jeśli będzie nieprawidłowy - w Pani przypadku najprawdopodobniej bardzo niski, proszę udać się do endokrynologa. Leczenie przyczynowe najczęściej nie jest możliwe, a terapia polega na wyrównywaniu hipokalcemii i hiperfosfatemii.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz