Tomografia komputerowa po usunięciu tarczycy

Witam, mam usunięta tarczyce. Obecnie tsh poniżej normy, ft4 w normie. Czy mogę mieć wykonaną TK głowy w kontrastem?

Szanowna Pani,

Powinna skontaktować się Pani ze swoim endokrynologiem. Obniżone TSH, przy prawidłowym fT4 może być wynikiem nieco za dużej dawki L-tyroksyny (np.Euthyroxu, Letroxu), ktorą stosuje Pani po zabiegu usunięci tarczycy. Jeśli faktycznie nie ma Pani tarczycy, to nie ma przeciwwskazań do badania. Warto zwrócić uwagę, że zwykle po zabiegach strumektomii zostawiane są "kikuty" gruczołu, które mogą odrastać,a w przypadku wola wieloguzkowego, mogą tworzyć się w nich de novo guzki. Nie podała Pani ile minęło czasu od zabiegu i czy był totalny, czy subtotalny, dlatego przed badaniem warto udać się do endokrynologa, który oceni, czy rzeczywiście nie ma przeciwwskazań do badania CT. Proszę jeszcze oznaczyć stężenie kreatyniny, przed podaniem kontrastu.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz