Chorobliwa zazdrość o partnera

Witam. Jestem w związku od 2 lat, mój poprzedni partner mnie zdradził z kobietą o której mówił bardzo źle, a jednak. O teraźniejszego partnera jestem chorobliwie zazdrosna, nie umiem sobie z tym poradzić. Mam tak , że wręcz nienawidze kobiet, ludzi, mam wrazenie, ze kazdy chce mi go odebrac, tak jakbym ciagle czekala az to nastapi. Jestem zazdrosna nawet o matke i babcie, dlaczego tak jest?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Prawdopodobnie Pani chorobliwa zazdrość wynika z wcześniejszych negatywnych doświadczeń w poprzednim związku. Została Pani zdradzona, odrzucona i obawia się Pani ponownego odtrącenia. Boi się Pani, że schemat się powtórzy, stąd patologiczna zazdrość. W związku nie chodzi o to, by całkowicie wyeliminować uczucie zazdrości, ale by sprowadzić zazdrość do właściwych rozmiarów i proporcji. Kiedy się kogoś kocha, zawsze jest odrobinka zazdrości, która pozwala podsycać atmosferę w związku i ukazuje, że nam najzwyczajniej w świecie zależy na partnerze. Źle się zaczyna dziać, gdy zazdrość zaczyna nad nami panować i tracimy nad nią kontrolę. Chorobliwa zazdrość popycha do nieoczekiwanych zachowań, np. prowokuje do nieuzasadnionej agresji, awantur, rękoczynów, nonsensownych oskarżeń o niewierność. Pojawia się brak zaufania, chęć kontroli i nadzorowania drugiej strony, frustracja i złość w związku z tym, że człowiek wierzy, że może stracić wybranka serca. Nienawiść zaczyna poszerzać swoje kręgi. Każdy staje się potencjalnym wrogiem, który może chcieć nam odebrać partnera. Tak jest właśnie w Pani przypadku. Myślę, że powinna się Pani zastanowić nad podjęciem psychoterapii. Ma Pani problem, który zagraża stabilności i szczęściu Państwa związku i który wymaga rozwiązania. Skoro sama Pani nie potrafi nad tym zapanować, warto, by pomógł w tym Pani specjalista podczas systematycznych spotkań.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
boryka się pani z kłopotem, który prawdopodobnie ma zwiazek z samooceną i własnym poczuciem wartości, bądż też z jakimś doświadczeniem z przeszłości. Nie wiem dlaczego taka właśnie zazdrość Panią dotyka, trzebaby porozmawiać i dowiedzieć się czegoś więcej o możliwych przyczynach takiego zachowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty. Problem wydaje się naprawdę poważny i z dużym przypuszczeniem można stwiedzić, iż będzie Pani miała kłopot ze zbudowaniem zdrowego zwiąku. Można sobie napawdę pomóc, czasem wystarczy sobie uświadomiśc kilka rzeczy dotycząsych nas samych, wtedy łatwiej jest wprowadzić zmiany.
Pozdrawiam