Co mogą znaczyć te czerwone policzki i plamki na dłoniach u dziecka?

Moje dziecko ma często czerwone policzki ale tylko policzki reszta ciała jest ok. Poza rączkami bo na nich są takie drobne suche plamki. Rumień na policzkach raz jest szorstki raz nie. Często pomaga linoderm. Znika rumień z miesiąc jest spokój a za miesiąc znowu to samo. Co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wskazane byłyby konsultacje dermatologiczne, gdyż należy poszukać przyczyny takiego stanu. Niestety nie napisała Pani w jakim wieku jest dziecko – czy to wiek niemowlęcy, czy dziecko jest starsze oraz czy ma jakieś alergie. Rumień na policzkach może być wynikiem właśnie alergii pokarmowej lub AZS – atopowego zapalenia skóry. Proszę zwrócić uwagę w jakich okolicznościach pojawia się rumień i reszta zmian – czy ma to związek z porą roku, podawanym pokarmem, lekami itp. Być może odkryje Pani jakąś zależność, wówczas łatwiej będzie można postawić diagnozę. AZS to zapalna choroba skóry, która często dotyka dzieci przed 5. rokiem życia. Charakteryzuje się świądem oraz zmianami najczęściej w okolicach kolan, łokci, grzbietów rąk oraz twarzy i szyi. Skóra traci barierę ochronną i w efekcie staje się sucha oraz szorstka, a przez to podatna na podrażnienia. Na AZS skazane są w większej części dzieci, których rodzice również mają atopię. Więcej o schorzeniu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/azs-to-nie-koniec-swiata-jak-pomoc-choremu-kompleksowo. Dodatkowo warto zastosować coś więcej niż wspomniana maść – jeśli największym problemem jest suchość skóry, skuteczne mogą okazać się emolienty przeznaczone dla dzieci dotkniętych atopią. Na rynku jest szeroki wybór tego typu kosmetyków – po olejki do kąpieli, przez szampony i żele aż po balsamy dbające o odpowiednie natłuszczenie wrażliwej skóry. O pielęgnacji skóry atopowej przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-azs-5-zlotych-zasad-pielegnacji-atopowej-skory-dziecka. Ponadto sądzę, że wskazane byłoby udać się do lekarza, jak tylko zmiany pokażą się ponownie – dermatolog po obejrzeniu ich będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.