Co może być przyczyną tych problemów?

Witam. U mojego 6 tygodniowego dziecka pojawiła się sucha skóra na twarzy i uszach. Na buzi, główce i szyi ma czerwone krostki. Karmię mlekiem modyfikowanym, ponieważdziecko odrzuciło pierś. W nocy jest bardzo niespokojny i pobudzony. Pręży się i płacze. Ma problemy z robieniem kupki, choć jest ona rzadka. Pomagam mu termometrem. Co może być przyczyną tych problemów?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli kupa jest rzadka, to znaczy, że przyczyną dolegliwości dziecka nie są zaparcia, lecz prawdopodobnie kolki jelitowe wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego lub nietolerancji/alergii pokarmowej. Nie powinna Pani stosować w taki sposób termometru, podobnie zresztą jak wtedy, gdy dziecko ma problemy z wydalaniem. Może mieć to negatywny wpływ na pracę jelit, co będzie rzutowało na zdrowie i układ wydalniczy niemowlęcia.

Natomiast zmiany skórne faktycznie mogą mieć związek z podawaną mieszanką. Trudno to ustalić bez oglądania skóry dziecka, dlatego sugeruję, by skonsultowała się Pani z pediatrą. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

Sucha, łuszcząca się skóra – na policzkach oraz zgięciach stawowych (kolana, łokcie) może wskazywać na atopię, podobnie jak krostki. Atopowe zapalenie skóry to dermatologiczna manifestacja alergii pokarmowej i wymaga leczenia – w tym wypadku zmiany mleka oraz stosowania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka. Jeśli chodzi właśnie o kąpiel, to nawet mimo braku AZS może Pani stosować emolienty i produkty do mycia dla małych alergików. Być może sprawią, że zmiany skórne znikną. Więcej o AZS pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory-u-niemowlat.

O problemach skórnych u niemowląt traktuje także ten artykuł, być może okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/skora-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.