Co mogą znaczyć takie plamki na policzkach u niemowlaka?

Na policzkach 5-miesięcznego niemowlaka wyszły czerwone plamy oraz chrosty które 3 dzień nie schodzą . Co to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, bardzo prawdopodobne, że czerwony rumień na policzkach dziecka oraz krostki świadczą o wystąpieniu alergii. Nie napisała Pani, czym dziecko jest karmione oraz czy rozpoczęła Pani rozszerzanie diety niemowlęciu. W przypadku gdy karmi Pani piersią – prawdopodobnie jakiś składnik Pani diety uczulił dziecko, z kolei jeśli dostaje ono mleko modyfikowane – może być konieczna zmiana na mieszankę HA, czyli hipoalergiczną. Jeżeli wykwity skórne pojawiły się po raz pierwszy to również może być to reakcja na nowy składnik pożywienia, pod warunkiem, że zaczęła Pani wprowadzać pokarmy stałe. Proszę przeanalizować jadłospis swój i/lub dziecka. Najczęstszymi alergenami dla niemowląt są: jaja kurze, soja, gluten, ryby oraz w przypadku skazy białkowej – mleko krowie i jego przetwory. Niejednokrotnie objawom skórnym towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak kolki, biegunki, zaparcia, bóle brzucha. Więcej informacji znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat. Innym rodzajem alergii jest atopowe zapalenie skóry – ale wówczas suche, łuszczące zmiany pojawiają się również na innych partiach ciała. AZS to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego, która często objawia się po raz pierwszy między 2. a 6. miesiącem życia. Jeśli w Państwa rodzinie występują jakieś schorzenia alergicznie, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało atopię. Proszę się zapoznać z tym artykułem, szczegółowo objaśnia czym jest AZS i jak wygląda: https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory-niemowlat. Ponieważ zmiany na policzkach dziecka są od kilku dni, sugeruję niezwłoczne konsultacje z pediatrą – po obejrzeniu skóry dziecka będzie mógł bez wątpliwości ocenić, jakie są ich przyczyny rumienia. Jeżeli u niemowlęcia wystąpi gorączka lub inne niepokojące symptomy, proszę również poinformować o tym lekarza – będzie to pomocne przy diagnozie. O innych przyczynach zmian skórnych na twarzy dziecka przeczyta Pani także tutaj: https://parenting.pl/czerwone-policzki-u-niemowlat. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.