Dlaczego dziecko budzi się w nocy i mocno płacze?

Dzień dobry, mam 6 miesięcznego synka, który od urodzenia był karmiony piersią i mm jednocześnie (mleko hipp bio combiotic, podawane w szpitalu i tak zostało) . Karmiłam synka do 5,5 miesiąca piersią a potem mi odmawiał i pokarm mi prawie zanikł. Także je teraz tylko mm oraz powoli marchewkę czy dania dwuskładnikowe 1x dziennie. Kaszek nie chce jeść. Gdy jadł pół na pół moje mleko i mm nie miał alergii, teraz gdy tylko mm widzę już czerwone policzki, zaczerwienienia w zgięciach nóżek. Próbowałam hip HA ale nie combiotic e go pić. Co powinnam zrobić, czy w ogóle zrezygnować z mleka z laktozą i wprowadzić np. Nutramigen? I czy powinnam wprowadzić mleko następne tj 2, czy nadal podawać 1? Mam starszą córkę z AZS więc trochę wiem o alergiach, natomiast z synkiem do tej pory było wszystko ok, sporadycznie wykwity na policzkach, ale teraz mam wrażenie że organizm jest już przemęczony i wyrzuca na zewnątrz nadmiar alergenów. 2. Już drugi wieczór w tym tyg. synek budzi się po godzinie spanao i mocno płacze, bez możliwości utulenia, więc podałam mu 1.25 nurofenu. Bardzo proszę o radę co robić. Pięknie dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli syn ma charakterystyczne dla alergii czerwone policzki czy zmiany skórne w okolicach stawowych, to zrezygnowanie z mleka z laktozą nie rozwiąże problemu – laktoza jest cukrem mlecznym występującym nawet w mleku matki. Tymczasowa nietolerancją na nią (objawiająca się raczej problemami trawiennymi) jest częstą przypadłością noworodków, które jeszcze nie radzą sobie z trawieniem cukru mlecznego. Być może zechce Pani zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

W przypadku Pani syna źródłem reakcji alergicznej mogą być raczej składniki zawarte w posiłkach stałych, w przeciwnym wypadku dolegliwości pojawiłyby się jeszcze przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Jeżeli podaje Pani stałe posiłki dopiero od miesiąca, to być może za szybko rozpoczęła Pani wprowadzanie dań kilkuskładnikowych – w takiej sytuacji ustalenie alergenu jest niekiedy trudniejsze. Zachęcam do lektury odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-pokarmowa-podczas-wprowadzania-nowych-produktow-do-diety-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-rozszerzac-diete-przy-wysypce-alergicznej.

Przyczyn płaczu po przebudzeniu może być wiele – nie sposób tego ustalić na podstawie tak lakonicznego opisu. Proszę zwrócić uwagę, czy dziecko nie gorączkuje bądź nie ma twardego, obolałego brzucha. Nocą często dokuczają także wyżynające się zęby, warto więc sprawdzić czy dziąsła nie są spuchnięte i zaczerwienione.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/ktore-produkty-podawac-jako-pierwsze-poradnik-rozszerzania-diety-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.