Co oznaczają te czerwone plamy na skórze dziecka?

Dzień dobry, proszę o pomoc. Dziecko 3lata, od 2.5 lat (gdy miało 6msc) na jego ciele są czerwone jakby odparzenia, zmiany. Cały czas w tym samym miejscu (wyłącznie lewa pachwina i tylko lewą pachą). Zmiany raz bardziej czerwone, raz słabiej. Byliśmy u alergologa, były testy skórne na czynniki pokarmowe które nic nie wykazały. Lekarz stwierdził, że lokalizacja nie jest typową dla AZS. Zapisał sterydy - działały tylko gdy smarowalismy, po kilku dniach zmiany w tych samych miejscach wychodziły na nowo. Dziecko to drapie, musi swędzieć, czasem jest aż suche i łuszczące, a innym razem mocno czerwone i jakby świecące. Co robić. Jakie testy/ badania wykonać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy rzeczywiście mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry, zmiany mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele – niekoniecznie tych typowych. Podobne objawy daje wiele innych chorób takich, jak np. łuszczyca, która może pojawiać się już w tak wczesnym wieku, jednak jest to choroba, która nie ma podłoża alergologicznego. Jeśli podejrzewa Pani połączenie zmian skórnych z alergią, może pomóc zmiana środków piorących, które również mogą powodować świąd i zaczerwienienie skóry. W celu uzyskania odpowiedniej diagnozy należy udać się z dzieckiem do dermatologa. Lekarz ten oceni stan zmian skórnych i zleci wykonanie odpowiednich badań. Przydatne może być wykonanie zeskrobiny, która wykluczy występowanie infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Proszę także pamiętać podczas kuracji maściami sterydowymi, aby odstawiać je powoli w celu uniknięcia gwałtownych nawrotów objawów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-azs-i-alergii-pokarmowej

https://portal.abczdrowie.pl/czy-twoje-dziecko-bedzie-chore-na-atopowe-zapalenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.