Co może być przyczyną niedorozwoju?

Dzień dobry, jestem nianią 2,5-letniej dziewczynki. Jej matka nie widzi problemów, pomimo iż mała nie je pokarmów stałych, nie przełyka (ew. wymiotuje), kiedy płacze lub kaszle zaczyna wymiotować, od urodzenia (dokumentacja medyczna) ma niedowagę i niewłaściwy wzrost, ponadto obsesyjnie bawi się pluszowymi królikami, kiedy czegoś się jej zabrania, to bije się po głowie. Nie mówi praktycznie w ogóle, tylko gaworzy. Co może być przyczyną tego niedorozwoju? Czy to autyzm? Jak przemówić do matki?

Jeśli nic jej nie motywuje, proszę jej powiedzieć, że w Polsce rodzice mają obowiązek dbać o dziecko. Może Pani zgłosić sytuację do opieki społecznej.

Witam.Z mojego doświadczenia w pracy z dziećmi wygląda na to że objawy dziecka wymagają natychmiastowej konsultacji z psychologiem zajmującym się terapia dzieci.U dziecka występują niepokojące objawy:opóźniony jest rozwój mowy,występuje autoagresja i stereotypie (powtarzalność czynnosci) co może wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu,potrzebna jest jednak szczegółowa diagnoza. Proszę spokojnie porozmawiać z mamą dziecka ale jednocześnie zauważyć że problem jest poważny i czym wcześniej dziecko trafi do psychologa tym większa szansa na poprawę.Życzę powodzenia

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudna jest to dla Pani sytuacja. Może mama jednak zdaje sobie sprawę z problemów córki tylko z Panią nie rozmawia na ten temat. Proszę porozmawiać z mamą o swoich spostrzeżeniach i zasugerować wizytę u specjalictów oraz powiedzieć, że chciałaby Pani jak najlepiej opiekować się dzieckiem dlatego chce wiedzieć jak postępować żeby prowadzić do poprawy funkcjonowania, nie szkodzić dziecku nieodpowiednimi działaniami.
Pozdrawiam AM