Co może znaczyć to krztuszenie się synka?

Dzień Dobry, Mój 5 tygodniowy syn często krztusi się podczas jedzenia z butelki, mamy smoczek z najmniejszym możliwym przepływem mimo to 2-3 frazy dziennie się zachlystuje. Jakieś sugestie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn może być wiele, ale na początek warto zmienić smoczek – niestety niekiedy dobranie smoczka do wymagań konkretnego malucha jest trudne, lecz metodą prób i błędów można znaleźć taki, który poprawi komfort picia z butelki. Nie wszystkie smoczki oznaczone numerem „0” mają taki sam otwór – w niektórych przepływ pokarmu jest wolniejszy i takiego warto poszukać. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jaki-smoczek-do-butelki.

Dodatkowo proszę pamiętać o odpowiedniej pozycji niemowlęcia – dziecko, które ma problem z krztuszeniem się i zachłystywaniem pokarmem, jest narażone na infekcje ucha, a nawet zapalenie płuc. Nie wolno karmić dziecka na leżąco – główka musi być wyżej niż reszta ciała, aby pokarm nie cofał się z żołądka do przełyku.

Jeżeli mimo wszystko niemowlę będzie się krztusić, konieczne będą konsultacje u pediatry lub gastroenterologa w celu wykluczenia nieprawidłowości i zaburzeń przewodu pokarmowego (np. refluksu). Może być wskazane także zastosowanie mieszanki zagęszczającej, o czym poinformuje Panią lekarz. Może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-refluksu-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.