Co oznacza ta krew po oddaniu kału?

Witam, od pewnego czasu po każdym wypróżnieniu przy podcieraniu na papierze widzę niewielką ilość świeżej krwi. Około 4 lat temu miałam mocniejsze krwawienia ale nie za każdym razem tylko występowały czasami, już się nie zdarzają. Miałam wtedy dużo stresu w życiu i może to było spowodowane tym? Boje się, że to rak ale wstydzę się pójść do lekarza z tym problemem. Czy możliwe jest, że to nowotwór skoro teraz krwawienie jest minimalne, a wcześniej było mocne i nie mam żadnych innych objawów?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

co do nowotworu, to niestety bez badań trudno stawiać diagnozę, zazwyczaj jednak budzi on lęk pacjentów, podczas gdy przyczyna krwawienia z odbytu jest bardziej prozaiczna. Skoro wstydzi się Pani wizyty u lekarza, to postawienie diagnozy będzie tym trudniejsze, niemniej warto rozpocząć od wykonania badania na krew utajoną w kale.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania.

Świeża krew na papierze może wskazywać na urazy mechaniczne (podrażnienia śluzówki wskutek nieregularnych czy zbyt rzadkich wypróżnień) lub hemoroidy. Na to pytanie jednak odpowiedź może dać badanie per rectum, a w przypadku wizyty u proktologa – kolonoskopia, do czego serdecznie zachęcam.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.