Co oznacza taki opis TK szyi z kontrastem?

Witam, 9 marca miałem robione badanie TK z kontrastem szyi. Dzisiaj (06.07) otrzymałem skierowanie na badanie RTG klatki piersiowej. Czy mogę je wykonać? Niepokoi mnie fakt że to będzie bardzo niebezpieczne dla organizmu. Mam 20 lat

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zarówno badanie tomografii komputerowej, jak i RTG można wykonać wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego, a więc wtedy, gdy istnieją wskazania medyczne do tego typu obrazowej diagnostyki. Przede wszystkim zatem należy mieć na względzie, że dane badanie jest potrzebne - niezbędne albo przynajmniej ułatwiające znalezienie przyczyny złego samopoczucia.

Jeśli chodzi o wykonania zdjęcia klatki piersiowej, jest to jedno z najmniej obciążających badań wykonywanych metodą RTG – promieniowanie jonizujące wynosi w tym przypadku 1/120 rocznej dawki otrzymywanej ze źródeł naturalnych. Obecnie wykorzystywane w medycynie urządzenia są znacznie bardziej nowoczesne, a więc też emitujące mniej promieniowania, niż jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego wykonanie jednego zdjęcia RTG na pół roku nie powinno mieć żadnego negatywnego skutku dla zdrowia. Podobnie wygląda kwestia aparatur do TK, które obecnie samoistnie dawkują promieniowanie X, tak, by w czasie badania jak najmniej obciążyć organizm pacjenta. Proszę pamiętać, że rozwój nowotworów w naszym kraju to przede wszystkim znaczy wpływ czynników środowiskowych.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, które zostały zadane w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tk-zwieksza-ryzyko-raka,.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/trzy-badania-rtg-w-ciagu-jednego-dnia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dawka-promieniowania-podczas-badania-tk.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.