Co oznacza to opóźnienie miesiączki o 4 dni?

Witam, moja córka ma lat 16 wiec można się domyśleć ze jest w okresie dojrzewania. Zawsze miała regularne miesiączki co 25 dni. Nigdy nie narzekała Że ją coś boli podczas okresu. Jednak ostatnią miesiączkę miala 12 czerwca i obecnie spóźnia się jej już 4 dni. Czy to jest normalne ? Czy jest to spowodowane dojrzewaniem czy może mieć jakaś chorobę ? Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Pani córka jest w okresie dojrzewania, dlatego miesiączki mogą nie być jeszcze regularne i najczęściej nie jest to powodem do niepokoju.

Ponadto także u kobiet, u których okres dojrzewania się zakończył może dochodzić do opóźnienia miesiączki z powodów takich jak: silny lub długotrwały stres, odchudzanie, nadmierny wysiłek fizyczny, infekcje, podróże czy też przyjmowane leki. Na cykl miesiączkowy wpływa bowiem wiele różnych czynników.

Jeśli jest to jednorazowa sytuacja to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. Jeśli natomiast sytuacja się powtórzy, warto udać się z córką do ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem poruszającym ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.