Czy stres może spowodować opóźnienie okresu?

45 dni spóźnia mi się miesiączka ostnio miałam ją 18 kwietnia trwała 6 dni robiłam test ciążowy wyszedł negatywny 1 czerwca się przeprowadzałam do innego miasta i zmieniałam miejsce pracy czy stres może być powodem z tak długiego opuźnienia miesiączki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jak najbardziej stres może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania – odpowiedzialne są za to tzw. hormony stresu, czyli kortyzol i adrenalina. Zmiana diety, drastyczne zmiany w życiu, zmęczenie oraz infekcje także wpływają na cykl miesiączkowy. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Długość cyklu miesiączkowego mieści się w normie, gdy nie trwa krócej niż 22 dni i nie dłużej niż 35 – w każdej innej sytuacji należy skonsultować to z ginekologiem, by ustalić przyczynę nieprawidłowości. Być może również ten materiał okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.