Co oznacza wynik MR kręgosłupa 48-letniej kobiety?

Proszę o interpretację wyniku rezonansu.Od pół roku jestem na tabletkach,neurochirurg straszy operacją.Mam rwę ramienną obustronną.Badanie wykonano w sekwencjach SE,TSE w czasach; T1-,T2 zależnych,STIR,w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej.Zmiany zwyrodnieniowe krążków mk C4-C5-C6-C7.Lekko kyfotyczne ustawienie kręgosłupa na tej wysokości.Zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych.Na poziomie C2/C3uwypuklenie krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do kanału kręgowego po stronie prawej.Na poziomie C4/C5 niewielkie uwypuklenie krążka mk.Na poziomie C5/C6 szeroka centralna przepuklina krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do bocznych części kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 8mm.Na poziomie C6/C7 szeroka centralna przepuklina krążka mk.Osteofity na krawędziach trzonów wpuklają się do bocznych części kanału kręgowego i otworów międzykręgowych.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 9 mm.Rdzeń kręgowy w odcinku badanym bez zmian ogniskowych. Czy operacja jest niezbędna?Dziękuję.

Lek. Tomasz Budlewski

proponuje udać się do innego neurochirurga celem konsultacji i wypracowanie wspólnego postępowania.