Co oznaczają te krosty na języku u 2-latka?

Dzien dobry. Dwuletni syn ciągle ma krosty na języku. Wyciąga język i go drapie, wkłada palce do buzi. Robiłam wymaz z języka 3 miesiące temu. Wyszły pojedyncze kolonie gronkowca złocistego. Ponownie wykonałam wymaz i teraz mam wzrost gronkowca średnio obfity. Czy przy dolegliwościach z tym językiem trzeba leczyć tego gronkowca czy zostawia się to bez leczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gronkowiec złocisty to bakteria, której nosicielami jest znakomita większość populacji – u wielu nie daje to żadnych objawów, jednak bywa, że zakażenie gronkowcem jest źródłem bardzo poważnych chorób. Szczególnie narażone na skutki działania bakterii i wydzielane przez nią toksyny są chorzy, osoby starsze czy dzieci, czyli ta grupa populacji, u której układ odpornościowy nie do końca funkcjonuje poprawnie.

Więcej informacji dotyczących gronkowca odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gronkowiec-rodzaje-leczenie.

Trudno jednoznacznie ocenić, jakie postępowanie byłoby wskazane w przypadku Pani synka, niemniej leczenie gronkowca za pomocą antybiotyków podejmuje się w takich sytuacjach, gdy bakteria namnaża się oraz wówczas gdy jest źródłem dolegliwości.

W tym przypadku, wszystko wskazuje więc na to, że są podstawy do podjęcia antybiotykoterapii. Proszę skonsultować się z pediatrą i omówić z nim wyniki badań, a także dolegliwości (czyli bolesne krosty na języku), z którymi boryka się dziecko. Należy upewnić się, że krosty na języku są związane z infekcją bakteryjną, a nie np. z kandydozą jamy ustnej, niedoborami witamin z grupy B czy reakcją alergiczną.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-gronkowca-uklad-pokarmowy-skora-uklad-oddechowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.