Co mogą znaczyć takie plamki na języku?

Dzień dobry Od około roku ( chłopiec obecnie ma 2 lata ) Na jezyku pojawiają się czerwone plamki z białą otoczka, plamka robi się coraz większą i jakby jezyk się oczyszcza, lecz za dzień czy dwa plamka pojawia się znowu. Plamki robią się w różnych miejscach na jezyku, bokach, z przodu. Lekarz pediatra zbagatelizowal problem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

może być kilka przyczyn powstawania takich zmian w jamie ustnej, niemniej wymagają one zdiagnozowania – zwłaszcza w przypadku tak małego dziecka. Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z pediatrą, zwłaszcza w momencie, kiedy te plamki są obecne na języku syna. Na pewno warto wykonać morfologię oraz badania w kierunku anemii. Proszę zapoznać się z sugestiami naszych ekspertów – mam nadzieję, że będą pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-i-gladkie-plamy-na-jezyku-u-corki oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-z-biala-otoczka-na-jezyku.

Być może jest to tzw. język geograficzny, którego etiologia jest nie do końca poznana, niemniej taki stan nie podlega leczeniu. Język geograficzny sam w sobie nie jest chorobą, ale niekiedy może świadczyć o poważnych dolegliwościach – np. o cukrzycy czy łuszczycy. Może też mieć podłoże grzybicze – wówczas można wyeliminować źródło problemu, podobnie jak w przypadku gdy wynika z niedoboru witamin z grupy B. Na pewno wymaga uwagi, jeśli pojawia się nagle, a nie jest wrodzony.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.