Co może sugerować plamka na języku?

na jezyku mam od tygodnia taka plamkę. Na początku była bardziej czerwona, piekła trochę przez dwa dni teraz wcale jej nie czuje ale nie schodzi. Byłam u.lekarza rodzinnego nie wiedział co to dokładnie przepisał Dento seat A . Umówiłam się do laryngologa i czekam . Co to może być? Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamy na języku mogą występować z powodu różnych czynników. Niedobory witamin, niewłaściwa higiena jamy ustnej lub choroby ogólnoustrojowe to tylko niektóre z nich. Czasem plamki na języku pojawiają się z powodu zażywania niektórych leków lub są efektem reakcji alergicznej na dany produkt żywnościowy.

Plamy na języku mogą przybierać różne kształty i mieć różne zabarwienie. Czerwone plamki na języku nie muszą świadczyć o jednostce chorobowej. Taki wygląd języka sugeruje tzw. język geograficzny, który nie wymaga leczenia.

Czasem jest to jednak stan zapalny błony śluzowej, romboidalne środkowe zapalenie języka lub małe owrzodzenie nazywane aftą. Ciężko stwierdzić, jaka przyczyna pojawienia się plamki jest u Pani. Ocenić to może wyłącznie lekarz podczas bezpośredniej wizyty.

Zagadnienie to zostało szerzej omówione pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plamki-na-jezyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.