Co oznaczają te czerwone plamki na języku?

Witam z od 3 tyg mam male plamki czerwone na języku z biała otoczka na samym końcu języka w gradle trochę białego nalotu. Ogólnie język nie ma białego nalotu jak przy typowej grzybicy. Dodatkowo odczuwam czasem pieczenie w przełyku i lekkie pieczenie języka. Tydzień Bralam nystatyne plamki zginęły ale z powrotem się pojawiły (nie wiedziałam że trzeba odstawić cukry)potem dodatkowo flumycon i preparat do pędzlowania języka.po skończeniu nystatyny dostałam fluconazol w tabletkach ale po nim plamki nie zniknęły więc wróciłam do nystatyny biorę ja ciagiem 7 dzień 2 tyg jestem na diecie bez cukru. Po nystatynie trochę zmieniają się plamki jedne giną a 2 w innym miejscu wyrzuca. Wczoraj po napiciu się maslanki większej ilości wyskoczyło mi kilka nowych plamek które wcześniej zniknęły czy to faktycznie grzybica jezyka i czy faktycznie leczenie będzie trwało nawet 3 mies albo lepiej bo zaczynam się martwić że to może coś innego

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie nieprzyjemne dolegliwości, które na pewno utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort życia.

Z opisanych przez Panią objawów, można by wywnioskować, że cierpi Pani na grzybicę jamy ustnej. To bardzo częste schorzenie związane z jamą ustną, wywołane przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej przypadłości są przede wszystkim spadek odporności, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta bogata w cukry i produkty przetworzone, stosowanie niektórych leków, jak antybiotyki, czy sterydy, niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także nieleczona próchnica zębów.

Do głównych symptomów drożdżycy jamy ustnej można zaliczyć: biały nalot na języku, owrzodzenia jamy ustnej, obecność białych wykwitów i pleśniawek na języku, gardle i policzkach.

Objawów nie powinno się lekceważyć, gdyż nieleczona grzybica może prowadzić do pewnych powikłań. Najczęściej stosuje się preparaty miejscowe stosowane do pędzlowania, spreje i płukanki. Czasami niezbędne jest zastosowanie środków doustnych przeciwgrzybicznych.

Bardzo istotna w takiej terapii jest dieta, należałoby unikać w tym czasie węglowodanów, nabiału oraz białej mąki.

Z racji odległości, trudno jest określić Pani stan zdrowia i stopień wyleczenia. Zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz periodontologiem. Specjalista pomoże wyeliminować przykre dolegliwości oraz wskaże możliwości przeciwdziałania. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.