Dlaczego mam ten biały nalot na języku?

Od dziecka, od kiedy pamiętam mam biały nalot na języku oraz w tym miejscu jest wypukły,oczywiście kształt tego się zmienia, jakiś czas temu byłam w tej sprawie u lekarza rodzinnego i powiedział że 'taki urok mojego języka. Czy powinnam się jeszcze z kimś skonsultować, iść do specjalisty? Przeszkadza mi wygląda mojego języka, wstydzę się go.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

biały nalot może być symptomem choroby, ale niekoniecznie – jeżeli nie towarzyszą temu inne objawy, a taki język ma Pani właściwie od zawsze, to prawdopodobnie niewiele można z tym zrobić.

Nalot na języku może być też skutkiem: złej diety, odwodnienia organizmu, palenia papierosów – w takiej sytuacji należy zadbać o dietę, prawidłową podaż płynów i zrezygnować z używek.

Biały nalot powinien budzić niepokój, gdy pojawia się nagle lub powoduje dodatkowe dolegliwości. Wówczas należy wziąć pod uwagę kilka możliwych schorzeń. Do najczęstszych zaliczamy grzybicę – wywoływana przez powszechnie występujący grzyb Candida albicans. Tutaj może Pani dowiedzieć się więcej o tej infekcji: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-jezyka.

Dużo poważniejsze choroby manifestujące swą obecność białym nalotem, to: dur brzuszny, płonica czy leukoplakia. Jest jednak wątpliwe, by któraś z nich dotyczyła Pani. Jeśli jednak jest Pani zainteresowana, to szczegóły można znaleźć w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku.

Ponieważ nie wspomina Pani o bólu języka, pieczeniu czy innych symptomach ze strony jamy ustnej, to niewykluczone, że Pani problemem jest tzw. język geograficzny. Choć może budzić zdziwienie, a nawet niepokój, to często nie sposób ustalić przyczyny takich zmian (zwłaszcza jeżeli jest wadą wrodzoną). Może natomiast współwystępować przy alergiach, grzybicy jamy ustnej lub niedoborze witamin z grupy B – wówczas, w zależności od diagnozy, stosuje się leki grzybobójcze, suplementację witaminami. Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jezyk-geograficzny-sie-leczy.

Problematykę chorób języka porusza także ten materiał, może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/co-twoj-jezyk-probuje-powiedziec-ci-o-twoim-zdrowiu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.