Co może oznaczać taki biały nalot na języku?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu na języku pojawiły mi się białe "włoski" (najwięcej na środku języka), do tego mam trudności z połykaniem pokarmów i śliny oraz dużą suchość w ustach i uczucie flegmy zalepiającej mi gardło, której nie da się odchrząknąć. Język czasem boli/piecze z tyłu i po bokach. Laryngolog zdiagnozowała mi grzybicę, jednak te białe włoski nie dają się usunąć, a ponoć w przypadku grzybicy biały nalot da się zeskrobać. Czy to rzeczywiście grzybica, czy może coś poważniejszego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno polemizować z diagnozą laryngologa, zwłaszcza, że miał okazję Panią zbadać, a także obejrzeć zmiany.

Dolegliwości mogą wskazywać na grzybicę, podobnie jak charakterystyczny nalot na języku. Jednak oczywiście to za mało, by móc bez wątpliwości orzec kandydozę. Na pewno, z uwagi znaczne nasilenie dolegliwości, należy niezwłocznie podjąć leczenie. Z pewnością zostały Pani zapisane leki przeciwgrzybicze, które powinny w dość krótkim czasie dać pozytywne rezultaty – oczywiście, jeśli nalot na języku, nadmiar wydzieliny w gardle i pieczenie języka oraz jamy ustnej są oznakami kandydozy. Może Pani również pobrać wymaz z jamy ustnej, który powinien pomóc w ustaleniu, czy źródłem Pani dolegliwości jest grzybica.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kandydoza-jamy-ustnej-charakterystyka-rodzaje-leczenie-dieta.

Przy grzybicy jamy ustnej biały nalot na języku przypomina kożuch, który pokrywa nie tylko język, ale i całą jamę ustną. Oczywiście nalot na języku pojawia się także w przebiegu innych chorób ogólnoustrojowych, choć wówczas nie musi być jedynym objawem. Jeśli zatem leczenie przeciwgrzybicze nie przyniesie rezultatu, należy zwrócić się do internisty, który zadecyduje o kierunku dalszej diagnostyki.

Więcej informacji na temat przyczyn białego nalotu na języku pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.