Co zrobić z białym nalotem na języku?

Witam, zauważyłem, że pojawił mi się na języku biały nalot, a w jednym miejscu około 1 centymetrowa plama o gładkiej powierzchni, ciemniejsza od koloru języka. Nalot zauważyłem około 2 tygodnie temu, a plamę kilka dni temu. Plama znajduje się w górnej części języka. Występuje również nieprzyjemny oddech. Oprócz tego nie mam innych objawów. Nie spożywam alkoholu ani nie palę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

objawy, które Pan opisuje mogą wskazywać na infekcję drożdżakową jamy ustnej. Najczęściej chorobę powoduje grzyb z gatunku Candida albicans i choć jest mikroorganizmem naturalnie bytującym w organizmie człowieka, to niekiedy może powodować infekcje – grzybice narządów rodnych, jamy ustnej czy układu pokarmowego. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/candida-albicans.

Inne możliwe przyczyny wystąpienia plam na języku to kiła, będąca chorobą weneryczną – po umiejscowieniu w jamie ustnej może dawać objawy w postaci owrzodzeń, które nie powodują bólu, stąd często bywają ignorowane. Wówczas typowe jest też powiększenie węzłów chłonnych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Więcej na temat choroby pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kila.

Ponieważ zmiany w obrębie jamy ustnej mogą wskazywać także na szereg innych chorób, w tym anemię czy leukoplakię, sugeruję wizytę u internisty POZ. Konieczne jest obejrzenie zmian oraz, prawdopodobnie, wykonanie badań, które pomogą w postawieniu diagnozy i rozpoczęciu leczenia. Być może przydatne okażą się odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-plamy-na-jezyku.

O chorobach języka może Pan przeczytać także w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jezyk.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam serdecznie,

Bez badania klinicznego nie da się postawić diagnozy. Proszę udać się na konsultację do lekarza stomatologa lub stomatologa Periodontologa. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu, badania klinicznego zastosuje odpowiednie leczenie.