Co oznaczają te plamienia podczas stosowania Atywii?

Witam Od 2 lat przyjmuję tabletki atywia. Podczas obecnego cyklu zdarzyło mi się dwukrotnie nie wziąć tabletek 2 - óch z rzędu. Nie zażyłam także trzech ostatnich tabletek z opakowania tj w dniach 29, 30, 31 lipca. W dniu dzisiejszym ( 1.08.) Mam boleści typu miesiączkowego oraz plamienia. Jak postąpić? Czy zacząć nowe opakowanie leku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dwukrotne pominięcie dwóch tabletek z rzędu mogło doprowadzić do obniżenia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Aby doustna antykoncepcja hormonalna była skuteczna należy bowiem przyjmować ją regularnie. W danym cyklu łącznie pominęła Pani aż 7 tabletek aktywnych, co z pewnością wpłynęło negatywnie na działanie antykoncepcji.

Zachęcamy więc do wykonania testu ciążowego z moczu lub krwi. Po wykluczeniu ciąży można powrócić do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Być może warto rozważyć również inną formę antykoncepcji – taką, o której nie trzeba codziennie pamiętać.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-trzech-tabletek-antykoncepcyjnych-pod-rzad,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-pod-rzad-a-mozliwosc-zajscia-w-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-pod-koniec-opakowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.