Czy zrobić przerwę po skończeniu starego opakowania?

Wyjechałam na weekend i zapomniałam blistra z tabletkami antykoncepcyjnymi (Microgynon 21). Nie przyjmę 2 tabletek: 15 i 16 dzień. Czy mam przyjmować dalej tabletki ze starego opakowania czy zacząć nowe? Czy zrobić przerwę po skończeniu starego opakowania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

postępowanie po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej Microgynon 21 zależne jest od tygodnia przyjmowania pigułek. Zgodnie z informacjami podanymi przez producenta pominięcie tabletki w trzecim tygodniu stwarza ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji i wymaga zastosowania jednej z dwóch metod wymienionych w ulotce.

Jedna z nich mówi o przyjęciu pominiętej tabletki tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch pigułek w jednym czasie. Następnie zalecana jest kontynuacja o standardowej porze. Po połknięciu ostatniej tabletki należy zażyć pierwszą z kolejnego opakowania, co oznacza pominięcie przerwy z dwóch kolejnych opakowań. W tym przypadku krwawienie z odstawienia nie powinno nastąpić, choć mogą pojawić się plamienia lub małe krwawienia w środku cyklu.

Druga opcja to zaprzestanie stosowania tabletek z bieżącego opakowania na 7 dni oraz rozpoczęcie nowego opakowania.

W ulotce znajdujemy również informacje o pominięciu więcej niż jednej tabletki w drugim tygodniu stosowania, co wymaga stosowania dodatkowej antykoncepcji przez 7 dni.

Podobne pytania znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-w-trzecim-tygodniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-pod-rzad-i-wystapienia-krwawienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-pod-koniec-opakowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.