Co robić z gazami u niemowlęcia?

Witam serdecznie. Córeczka jak tylko skończyła 3 tyg zaczęły sie u niej gazy, wzdęcia i kolki. Co za tym idzie nie może przez to zrobić kupki. Wcześniej takiego problemu nie bylo. Karmie wyłącznie piersia. Bylysmy na wizycie u pediatry zalecil brac debridat i delicol oraz vivomix. Kolki ustaly. Córka już tak nie płacze.ale gazy i wzdęcia zostaly. Kiedy chce kupke spina sie, robi sie czerwona i stęka, pierdzi ale kupki zrobić nie może. Jak zaczyna juz plakac to pomagam jej rurka windi. Wtedy Znowu schodza gazy ca wraz z nia kupka. Czasem nawet 2 pieluszki. Jak tamu zapobiec aby córka mogła robic sama ta kupke i sie nie męczyć? Masaże brzuszka, ćwiczenia typu rowerek tez robimy. Nie wiem jal jej jeszcze pomoc a nie chce tez używać wciąż tych rurek. Dodam ze kupka jest luźna i żółta. Czyli prawidłowa.bede wdzięczna za Kazda rade i podpowiedź. Dziękuję. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Rozumiemy Pani niepokój wywołany występowaniem takich dolegliwości u dziecka. Objawy ze strony układu pokarmowego, jak kolki, wzdęcia, bóle brzuszka, czy problemy z wypróżnianiem się pojawiają się bardzo często u niemowląt. Problem ten często wywołuje zmęczenie i obawy u młodych rodziców, gdyż mimo najlepszych chęci i działań, wiele sposobów ulżeniu dziecku niestety nie pomaga.

Objawy, które Pani opisują prawdopodobnie wskazują na kolkę niemowlęcą. Przypadłość ta jest napadowym płaczem dziecka wraz z podkurczaniem nóżek i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj około 3. tygodnia życia i występują zazwyczaj w porach wieczornych i nocnych. Dodatkowo występuje przelewanie w brzuszku i wzmożone oddawanie gazów.

Nie są znane dokładne przyczyny powstawania kolek, jednakże najczęściej uważa się, że wpływa na to niedojrzałość układu pokarmowego oraz występowanie alergii, czy nietolerancji pokarmowych na białko mleka krowiego lub laktozy.

Leczenie, które otrzymało dziecko zostało prawdopodobnie prawidłowo dobrane. Jeżeli karmi Pani tylko piersią, można by spróbować na pewien czas wyeliminować produkty pochodzenia mlecznego. Dotyczy to nie tylko mleka krowiego, ale również wszystkich jego przetworów. Po określonym czasie będzie można stwierdzić, czy objawy się zmniejszyły lub zanikły.

W razie braku poprawy, zalecamy Pani konsultację z pediatrą lub lekarzem alergologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/kolka-niemowleca-skad-sie-bierze

https://zdrowie.parenting.pl/kolka-niemowleca-objawy-leczenie-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.