Co robić z tym bólem dziąsła po wyrośnięciu ósemki?

Niedawno wyrosła mi górna ósemka. Gdy zaciskam szczęki, to rani mnie ona w dolne dziąsło (tam nie mam ósemki). Przez to dziąsło cały czas mnie boli Czy da się coś z tym zrobić, oprócz wyrwania zęba?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból dziąsła podczas wyrastania zębów mądrości czy już po bywa kłopotliwy i męczący. W Pani sytuacji mamy do czynienia z bólem dziąsła dolnego na skutek pojawienia się górnej ósemki. Z Pani relacji wynika, że przez usytuowanie zęba ból jest ciągły i bardzo uciążliwy. Z tego też względu można próbować na początek poradzić sobie z tymi dolegliwościami w domu. Może Pani zakupić w aptece preparaty bez recepty, które będą łagodziły ból i podrażnienie tego miejsca. Obecnie na rynku jest wiele maści czy żeli działających miejscowo, które tymczasowo powinny pomóc. Dodatkowo można wspomóc się płukaniem jamy ustnej np. naparami z szałwii, które także mają działanie antybakteryjne.

Niestety, wyżej wymienione metody pomogą doraźnie radzić sobie z bólem ale nie usuną jego przyczyny. Jeśli sytuacja jest na tyle trudna, że ciężko normalnie funkcjonować to warto rozważyć wizytę u stomatologa. Lekarz będzie w stanie fachowo ocenić jaka pomoc jest Pani potrzebna. Możliwe, że są sposoby, które bez ekstrakcji pomogą w łagodzeniu tego podrażnienia. Niewykluczone jednak, że konieczna będzie ekstrakcja , co także będzie wiązało się z czasem na wygojenie dziąsła. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu ze stomatologiem, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zab-madrosci-kiedy-sie-pojawia-czy-trzeba-go-usuwac

https://portal.abczdrowie.pl/komplikacje-po-wyrwaniu-osemki

https://portal.abczdrowie.pl/zab-madrosci-kiedy-sie-pojawia-czy-trzeba-go-usuwac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.