Co sygnalizują moje problemy z gardłem?

Czy mając 18 lat i nie paląc można mieć raka przełyku? Odczuwam taki ucisk w gardle, czasem wrażenie guli, najpierw przed maturą potem przestało i wróciło we wrześniu, naczytałam się objawów w internecie i bardzo sie boje ze to jakiś rak przełyku albo krtani. Czy w tym wieku bez palenia to możliwe? A może to nerwica? Przez to wszystko ciagle o tym myślę i objawy trwają jak o tym zapomnę i się na czymś skupię są jakby łagodniejsze lub zanikają całkiem

Witam! Najprawdopodobniej :klasyczna kula nerwicowa" - zmienność nasilenia objawów przemawia za podłożem nerwicowym. Jednak bezkrytycznie nie można wszystkiego zrzucał do "worka nerwicowego:, należy wykluczyć sprawy somatyczne. Najlepiej zgłosić się do lekarza POZ: badanie fizykalne i podstawowe badania laboratoryjne i w zależności od uzyskanych wyników podejmie dalsze postępowanie. Powodzenia W. Łuczkowski.