Czuję się lekceważona przez szefa - co robić?

Odkąd zaczęłam pracować w mojej aktualnej firmie po jakimś czasie zauważyłam że mój szef ma do mnie trochę dziwny stosunek. A mianowicie w ogóle nie patrzy mi w oczy podczas rozmowy (tylko rozgląda się na boki, co ja odbieram jako totalny brak szacunku i zainteresowania tym co mówię). Dodatkowo gdy jestem w kuchni, to zaraz z niej wychodzi i udaje że idzie do łazienki, a na próby nawiązania kontaktu szybko ucina rozmowę. Nie wiem co o tym myśleć. Czuję się strasznie przez niego lekceważona. Wydawało mi się że jest z mojej pracy zadowolony. Nie narzeka na to co robię, wywiązuje się z terminów i jestem dostępna 24/7, nawet na L4. Chciałabym wyjaśnić nasze relacje, jednak nie wiem czy rozmowa z szefem na ten temat to najlepszy pomysł. Nie chciałabym żeby nasze stosunki wpływały potem na to jak ocenia moją pracę i ewentualną podwyżkę w przeszłości. Dodam że, facetom z naszego działu zawsze patrzy w oczy. Nie wiem jak wygląda sytuacja z kobietami, bo się nie przyglądałam, więc nie do końca wiem czy to na pewno dotyczy tylko mnie. Co robić? Pomocy!

Szanowna Pani, rozmowa jest zawsze najlepszym wyjściem z sytuacji, ja niestety nie jestem w stanie pomóc, być może psychoterapeuta będzie w stanie odpowiedzieć na Pani pytania

Dzień dobry, unikanie kontaktu wzrokowego przez szefa może wyrażać różne stany emocjonalne drugiej strony. Możemy tylko domyślać się, o co chodzi. To, co na pewno można powiedzieć, że w tej relacji ujawnia się jakiś kłopot. Być może jest to związane z Panią, a być może z jakimś osobistym kłopotem szefa. Tylko szczera rozmowa może pomóc w tej sytuacji, bo Pani wciąż to przeżywa jako lekceważenie, co wpływa na Pani samopoczucie w pracy i satysfakcję z niej. Warto zadbać o spokojne warunki, poprosić o rozmowę szefa i spokojnie mu powiedzieć o swoich spostrzeżeniach i odczuciach z gotowością na wysłuchanie też jego perspektywy. Jego odpowiedź może Pani wyjaśnić sytuację i być szansą na zmianę tej sytuacji. Bez rozmowy ten ciężar myślenia i poczucia lekceważenia będzie Pani nosić w sobie. Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.