Czy afazję u dziecka można pomylić z autyzmem?

czy afazje u dziecka mozna pomylic z autyzmem.chodzi mi o takie objawy :brak mowy,brak nasladowania mowy,kontakt wzrokowy,dziecko nie umie bawic sie z rowiesnikami,nie potrafi sie skupic na czyms dluzej.czy afazja jest uleczalna

Witam. Afazja, dysfazja dziecięca typu ekspresyjnego (inaczej - ruchowa, motoryczna) – to niewykształcenie lub zanik mowy spontanicznej, przy z reguły dobrym jej rozumieniu z powodu uszkodzenia mózgu. Występują zaburzenia umiejętności samodzielnego mówienia, nazywania i powtarzania. Dziecko rozumie polecenia i adekwatnie na nie reaguje, wskazuje nazywane przedmioty, może mieć jedynie trudności ze złożonymi zdaniami, natomiast nie mówi w ogóle, lub mówi mało , błędnie i niezrozumiale. Afazja wynika z uszkodzenia mózgu i prowadząc intensywną terapię neurologopedyczną można osiągnąć u dziecka znaczną poprawę mowy. W przypadku autyzmu dziecko często nie tylko nie mówi, nie komunikuje się, nie rekompensuje braku mowy gestami (jak to jest w przypadku afazji), ale też nie reaguje na mowę, na polecenia, unika kontaktu wzrokowego.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Tak ostatnio często o tym słyszę podczas szkoleń nauczycieli, którzy zgłaszali wiele przypadków kiedy dziecko miało diagnozę afazji jednak nie było to takie oczywiste. Jeśli macie wątpliwości to należy powtórzyć diagnozę.