Czy dziecko w tym wieku może mieć poduszkę pod głową?

Czy 3 miesieczne dziecko musi spać wyłącznie na płasko? Czy mogę mu podkladac coś delikatnie pod głowę aby było wygodniej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma takiej potrzeby, by niemowlę spało na poduszce – proporcje jego ciała są zupełnie inne niż u dorosłego człowieka i poduszka jest wręcz niewskazana. Nie musi się Pani obawiać, że dziecku jest niewygodnie, wręcz przeciwnie, jest to naturalna pozycja niemowlęcia.

W dodatku poduszka stanowi dla niemowlęcia przeszkodę i nie tylko szkodzi rozwojowi jego kręgosłupa, ale może także być problematyczna, gdy dziecko będzie chciało zmienić pozycję podczas snu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/pozycje-do-spania.

Jeżeli natomiast jest potrzeba, by główka dziecka była wyżej niż tułów (dotyczy to m.in. dzieci ulewających, cierpiących z powodu refluksu), to można pod łóżeczko podłożyć klin.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/mity-na-temat-snu-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.